jerusalem

אטרקציות בירושלים

אחד המקומות הקשים ביותר על פני כדור הארץ, ירושלים היא ביתם של רבים מהאתרים הקדושים החשובים ביותר של הנצרות, האיסלאם והיהדות; העושר של ציוני דרך היסטוריים, דתיים ותרבותיים הוא מדהים. כיום חלק מישראל, ירושלים נלחמה במשך אלפי שנים. בשלב זה או אחר, הממלוכים, העות'מאנים, הנוצרים והמוסלמים שלטו כולם, כשכל אחד מהם השאיר את חותמו.

למרות גודלה הקטן, העיר העתיקה כנראה מכילה אטרקציות תיירותיות מדהימות יותר מאשר מדינות רבות עושות. כיפת הסלע, כנסיית הקבר והכותל המערבי הם רק שלושה מהאתרים המדהימים שתוכלו לצפות להתענג בהם.

ההליכה ברחובותיה העתיקים היא חוויה מהפנטת והצליינים מכל הדתות שסותמים את המעברים רק מוסיפים לאווירה המשכרת. מקום מיוחד שאין כמותו, הוא מציע רשימה אינסופית של דברים לעשות ואטרקציות לילדים בירושלים, כזה הוא שלל ההיסטוריה המוצגת.

פטרה מירושלים

1. כנסיית כל העמים

ממוקם על הר הזיתים המשקיף על ירושלים, כנסיית כל העמים היא אתר היסטורי חשוב. הוא מכיל סלע שעליו אומרים שישוע התפלל לפני שנעצר. בעוד שהכנסייה הנוכחית נחנכה בשנת 1652, היא למעשה מונחת על יסודותיהן של שתי כנסיות ישנות יותר, כשהמוקדמות ביותר מתוארכות למאה ה-4 לספירה. הכנסייה קרויה על שם מדינות רבות ושונות שתרמו לה פסיפסים ואפסיסים שונים; כעת ניתן למצוא כל אחד מהמעילים שלהם בין העיצובים והמוטיבים הדתיים המוצגים.

2. שער יפו

שער האבן המענג הזה ממוקם בחומותיה המרשימות של ירושלים ומהווה את אחת הכניסות הראשיות לעיר העתיקה. צורת ה-L הייחודית שלו עזרה למגינים להגן על השער והבלוקים בצבע החול בהחלט נראים בלתי חדירים. משנת 1538, שער יפו נפתח אל הרובע הנוצרי מצד אחד והרובע הארמני מהצד השני, ותמצא זרם קבוע של הולכי רגל זורם מתחת לקשת העתיקה שלו.

3. הרובע היהודי

למרות שחלק מהרובע היהודי הופצץ ונהרס במהלך המלחמה הערבית-ישראלית ב-1948, חלק ניכר ממנו נבנה מחדש, מה שנותן לו תחושה חדשה יותר מאשר חלקים רבים אחרים של העיר. זה לא אומר שאין הרבה אתרים היסטוריים ודתיים – הכותל המערבי ובית הכנסת החורבה נמצאים כאן, בין שאר אתרים חשובים. שיטוט ברובע היהודי הוא אחד הדברים המעניינים ביותר לעשות בירושלים ומבקרים בהחלט צריכים להקפיד לפנות לרחוב הקניות קארדו האטמוספרי שנבנה עוד בתקופה הרומית.

4. שער דמשק

ממוקם בחומות הצפון-מערביות של העיר, שער דמשק הוא אחת הכניסות הראשיות לעיר העתיקה של ירושלים. אין ספק שהוא מרשים לחזות בו עם הזרמים הנפלאים שלו ושני המגדלים שמאגפים אותו. נבנה בשנת 1537, השער הנוכחי סבל מלחמות ופלישות רבות. מהחפירות עולה כי עמד כאן שער כבר בשנת 130 לספירה. המעבר בו הוא חוויה מדהימה כשאתה הולך בדרכם של כל כך הרבה אנשים שבאו לפניך, והליכה לאורך הסוללות מציעה נוף נהדר מלמעלה.

5. הר הזיתים

הר הזיתים, שנמצא ממש מחוץ לעיר העתיקה, משקיף על ירושלים. מצלע הגבעה שלו נשקפים נופים מדהימים של הר הבית וכיפת הסלע הנוצצת. בנוסף לנקודת נוף, זהו גם אתר היסטורי ודתי; יש בו בית קברות יהודי גדול וניתן לראות פה ושם גם כנסיות רבות, כמו הכנסייה הרוסית האורתודוקסית היפה. הר הזיתים, בית הקברות העתיק בעולם בשימוש רציף, בהחלט שווה בדיקה אם יש לכם זמן במהלך הסיורים המודרכים בירושלים.

6. מגדל דוד

מגדל דוד, הידוע על ידי חלקם כמצודת ירושלים, מציע כמה מהנופים הטובים ביותר של העיר העתיקה והוא מקום מרתק לביקור. חלק מהממצאים הארכיאולוגיים מתוארכים למעלה מ-2000 שנה. המצודה הנוכחית, שמורה להפליא, מתוארכת לתקופות הממלוכיות והעות'מאניות ונבנתה על ביצורים ישנים בהרבה. במקום נמצא מוזיאון מגדל דוד, המציע מבט מעניין על למעלה מ-4000 שנות היסטוריה של ירושלים באמצעות תערוכות אינטראקטיביות, הולוגרמות ומפות.

7. ויה דולורוזה

לפי האמונה שהיה הרחוב שלאורכו הלך ישו במהלך צליבתו, השם המתאים "דרך הצער" הוא רחוב היסטורי העובר דרך העיר העתיקה של ירושלים. החל משער האריות, עולי רגל ותיירים כאחד יכולים לחזור על עקבותיו של ישו, ולסיים בכנסיית הקבר, שם מאמינים שישוע נצלב. ויה דולורוזה מסומנת בתשע תחנות המתארות חלקים שונים במסעו; יש עוד חמישה בכנסייה עצמה. בכל יום שישי מתקיימת תהלוכה לאורך המסלול. השתתפות בו באמת תגרום לך להרגיש כאילו חזרת אחורה בזמן.

ויה דולורוזה

8. כיפת הסלע

על ראש הר הבית, כיפת הסלע נוצצת בשמש ומוכרת ברחבי העולם. זהו אחד מציוני הדרך המפורסמים ביותר של ירושלים. נבנה בין השנים 688 ל-691, המקדש הוא ביתו של לוח אבן שממנו המוסלמים מאמינים שהנביא מוחמד עלה לשמים. בעוד שרק מוסלמים מורשים להיכנס פנימה, החלק החיצוני של הכיפה מרהיב לעין. פסיפסים כחולים עזים מצפים את הקירות והכיפה האיקונית מצופה זהב יושבת בראש ומשקיפה על ירושלים.

9. מנהרות הכותל

ההיסטוריה הארוכה והסוערת של ירושלים ראתה את העיר נהרסה ונבנתה מחדש פעמים רבות, מה שאומר שחלק גדול ממנה נבנה על ומחוץ להריסות וחורבות מבנים שבאו לפניהם. ככזה, מנהרות רבות מתפתלות מתחת לעיר העתיקה. סיור מודרך במנהרות הכותל מציע למבקרים הזדמנות לחזור לתקופת המקדש השני ולחקור חלק מהעולם התת-קרקעי המרתק הזה. בסמוך לכותל, המנהרות צרות ומעט קלסטרופוביות אבל שווה לבדוק את שלל ההיסטוריה המוצגת.

10. שוק מחנה יהודה

השוק ההומה הזה שקיים מאז התקופה העות'מאנית הוא המון כיף לבקר בו. שלל הדוכנים הצבעוניים עמוסים בכל דבר, מפירות וירקות ועד מאפים ומיץ טרי. מציע מבט אותנטי על החיים בעיר הקודש, שוק מחנה יהודה כולל אגפים רבים; כמה סמטאות הן ביתם של קצבים בעוד שאחרות מארחות מוכרי בגדים וקפה. בלילה, השוק משתנה ואנשים רבים מגיעים לכאן בגלל המסעדות והברים הנהדרים שלו.

11. עיר דוד

אטרקציה נוספת ששקועת במחלוקת מכיוון שהיא נמצאת כיום בהתנחלות ישראלית בלתי חוקית, עיר דוד היא אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים ביותר בירושלים. ממוקם ממש מחוץ לעיר העתיקה, כאן בנה דוד המלך לראשונה את העיר ירושלים. בין ההריסות והסלעים, יש שתי מנהרות אבן עתיקות שתוכלו ללכת בהן. מטיילים הרפתקנים יאהבו את מנהרת חזקיאל, שהייתה פעם אקוויפר. מים מגיעים לפעמים עד הברכיים כשאתם משתכשכים בחושך עם לפיד ביד.

12. קבר הגן

הקבר החצוב המופלא הזה מתוארך למאות ה-8-7 לפני הספירה, וכמה נוצרים מאמינים שזה המקום שבו נקבר ישו ומאוחר יותר קם מהמתים. כתוצאה מכך, צליינים ותיירים רבים מגיעים לבקר בגנים השלווים שבהם הוא ממוקם, אם כי הוא עדיין נותר מקום שקט ונחמד הרחק מההמונים שסותמים את הרחובות העתיקים של העיר העתיקה. ממוקם ליד גבעת הגולגולת ששמה מבשר רעות, יש הרבה ויכוחים אם ישו באמת נקבר כאן, אבל שווה ביקור בכל מקרה.

13. הר הבית

הנערץ לאורך מאות שנים על ידי כל שלוש הדתות האברהמיות, הר הבית שוכן בלב העיר העתיקה והוא אחד משטחי האדמה הקשים ביותר בעולם. המכיל את מסגד אל אקצא, זהו האתר השלישי בחשיבותו באי והאתר הקדוש ביותר ליהדות. כאן הוקמו בית המקדש הראשון והשני. שיטוט על פני ריצוף אבן הגיר העתיקות של המתחם הענק השופע עצי ברוש הוא עניין שליו, למרות אלפי שנות הסכסוך שפקדו אותו. גולת הכותרת היא לראות את כיפת הסלע עם כיפת הזהב האיקונית שלה נוצצת בשמש.

14. יד ושם

מקום מרגש ומרגש, ביקור ביד ושם הוא חובה כאשר נמצאים בירושלים. זוהי האנדרטה הרשמית של ישראל לאלה שנרצחו באכזריות במהלך השואה. ממוקם על מורדות הר הרצל, אתר ההנצחה מכיל את המוזיאון להנצחת השואה, שלוקח אתכם דרך הזוועות הנוראיות שביצעו הנאצים. לראות את כל התמונות של המתים ב'היכל השמות' זה משהו שלעולם לא תשכח. בעוד שרבים מהאודיו, הווידאו והפריטים המוצגים מזעזעים, בדיוק כפי שרבים מסמלים לידה מחדש ותערוכת 'הלהבה הנצחית' היא דוגמה מושלמת לכך.

יד ושם

15. כנסיית הקבר

מאמינים כי כנסיית הקבר היא המקום בו נצלב ישו ומאוחר יותר קם מן המתים, כנסיית הקבר מכילה שניים מהאתרים הקדושים ביותר של הנצרות. הפנים הקודר והאטמוספרי בהחלט מצדיק ביקור בירושלים. עמוסה בעולי רגל ותיירים, הכנסייה מנוהלת על ידי כמה זרמים נוצריים, אשר בחוסר רצון חולקים אחריות בינם לבין עצמם. נחנכה בשנת 335 לספירה, הכנסייה נפגעה, נהרסה ונבנתה מחדש מספר רב של פעמים במהלך מאות השנים. הכניסה לכנסייה לאחר ששוטטתי בחצר האבן העתיקה היא חוויה בלתי נשכחת. למרות ההמונים, זהו מקום שליו באופן מוזר לבקר בו. לראות את מקדש האדיקולה שבו שוכן קברו הריק של ישוע בוודאי יעביר צמרמורת במורד עמוד השדרה שלך.

16. מוזיאון ישראל

האוסף הפנטסטי של מוזיאון ישראל, שנפתח בשנת 1965, מכסה למעלה מ-5,000 שנות היסטוריה, והדגש העיקרי שלו הוא באמנות וארכיאולוגיה. בשיטוט בין הגלריות הארכיאולוגיות, תמצא שפע של חפצים שהתגלו באזור, ופריטים מהעולם האסלאמי, המזרח הקרוב, איטליה ויוון [1] מיוצגים כולם. מגילות ים המלח הנודעות הן רק אחד מנקודות השיא; ההתבוננות בכתבי היד התנ"כיים העתיקים היא חוויה מעוררת יראה. לא פחות מעניין לבקר באגף האמנות והחיים היהודית של המוזיאון. כאן תוכלו ללמוד הרבה על תרבות ומסורות יהודיות כמו שיטות כלולות והלוויה.

17. הכותל המערבי

האתר הקדוש ביותר ליהדות מרתק לביקור ויש אווירה חשמלית, כאשר יהודים אורתודוקסים מתנדנדים הלוך ושוב, מתפללים בכותל המערבי. התומך בצד אחד של הר הבית, משמש כיום כבית כנסת דה פקטו. לעתים קרובות היא מכונה חומת הבכי, שכן יהודים לאורך הדורות הגיעו לכאן כדי להתאבל על חורבן בית המקדש בשנת 70 לספירה. חובה לראות כאשר בירושלים, המבקרים יכולים לעצור באזורי הפולחן המופרדים ולחוות בעצמם את האווירה המשכרת. אפשר אפילו לכתוב תפילה ולהחליק אותה לתוך הסדקים שבין אבני קיר הסלע הענק והלבן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים

דילוג לתוכן